Co tam ostatnio przeczytałem?

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

Pod względem kreatywności i pomysłu było super, ale sama wizja to nie wszystko. Po prostu nie czytało mi się tego zbyt przyjemnie :dunno:
Awatar użytkownika
mancipium
consigliere slgwk
Posty: 3541
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:54

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mancipium »

Boskie zwierzęta - Szymon Hołownia

Kiedyś dostałem w prezencie książkę Hołowni i Prokopa, z Bogiem Rock n Rollem w tytule. Pamiętam, że bardzo szybko przestałem ją czytać, mimo iż zawsze moim celem jest dotarcie do końca książki, czasem mimo niechęci i walki ze samym sobą. W związku z tym, że ostatnio staram się zmierzać w stronę bycia odpowiedzialnym członkiem ziemskiej społeczności i uważać na to co jem i ile śmieci produkuje. Temtyka książki była więc dla mnie ciekawa.

Pierwsze strony już mnie zniechęciły. Za dużo bylo odwołań do boga... z drugiej strony patrząc po tytule i autorze czego mogłem się spodziewać? Niemniej to na pewno nie może być powód obniżenia oceny. Uważam jednak, że książka jest napisana dość chaotycznie i jakoś nie widzę w niej żadnej spójności. Miałem wrażenie czytania monologu spisanego podczas siedzenia na ławce w ogrodzie. Niestety, ale styl (tematyka pewnie również) nie jest tak porywająca, aby taki koncept tutaj pasował. Jest bardzo wiele odwołań do myśli, książek, artykuł czy działalności innych osób. Autor bardzo wiele się odnosi do rzeczy, które sam przeczytał. Mam wrażenie, że momentami to zbiór myśli innych osób.

Zabrakło mi w tej książce konkretniejszego przesłania. Kupuje to co Hołownia chce powiedzieć i popieram w całej rozciągłości, chociaż nie mieszam do tego, ani trochę Boga, ale na boga dało się to zrobić wiele lepiej i ciekawiej, po prostu...

Plusy za bibliografie i podanie na samym końcu 10 prostych kroków do tego, by zmienić świat na lepsze miejsce.

Linkuje swój profil na goodreads bo trochę z tego korzystam - https://www.goodreads.com/user/show/72787855-miko-aj
Awatar użytkownika
mancipium
consigliere slgwk
Posty: 3541
Rejestracja: 18 kwie 2019, 9:54

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mancipium »

Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga

Dzisiaj skończyłem też drugą z czytanych książek.
Poprzednia książka Szafrańskiego - Finansowy Ninja - podobała mi się wiele bardziej i przemawiała do mnie w większym zakresie niż ta. Pewnie wynika to z tego, że w tej autor funduje nam podróż po jego świecie i jego historii, a nie uniwersalnej treści, którą przekazywał wcześniej.

Podoba mi się na pewno to, że po pierwsze - wszystko jest opisane dokładnie, a najdokładniej etapy początkowe, oraz te przed podjęciem decyzji o blogowaniu, a po drugie to, że dzięki opisywaniu fundamentów podejmowania decyzji, jestem wstanie uwierzyć, że Michał reprezentuje wartości, które sam popieram i reprezentuje.

Ciekawy jestem, czy rozbudowanie historii w początkowych etapach blogowania to przemyślany zabieg, czy w trakcie pisania autor zorientował się, że pisząc tak szczegółowo na temat swojego przypadku dojdzie do 1000 stron ;).

Nie daje 5* z tego powodu, że moim zdaniem za mało jest tutaj uniwersalizmu, a dużo kazuistyki. Za mało rad do tego jak to tytułowe zaufanie wykazywać w innych dziedzinach i w innych sytuacjach.
Bakan
Posty: 1339
Rejestracja: 19 kwie 2019, 7:32

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Bakan »

Całuj Dziewczęta (James Patterson)- o ile pierwsza część serii o Alexie Crossie („W sieci pająka”) to jeden z lepszych thrillerów jakie czytałem o tyle to już jest co najwyżej przyzwoite, spoko się czyta ale nie ma tak świetnej intrygi jak w tomie I a i poboczne postacie nie są tak dobrze napisane jak w tamtym przypadku, zwykle czytadło z fajnym bohaterem w roli głównej, 6/10
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana - Beata Maciejewska, Mirosław Maciorowski

Ciekawy sposób na przedstawienie historii polskich monarchów - ma to miejsce w formie dialogów pomiędzy autorami a historykami. Rewelacyjna pozycja, jeśli chcemy liznąć temat, ale nie zostać przytłoczonym natłokiem informacji. Oczywiście przyjęta przez autorów formuła powoduje, ze nie unikniemy epizodycznego pokrywania się materiału, a czasem natrafić można na wręcz sprzeczne opinie co do danych postaci, czy wydarzeń, ale nie zmienia to faktu, że książka jest świetna. W środku nie tylko geopolityka, ale i trochę o relacjach międzyludzkich, o różnicach społecznych, sporo ocen monarchów. I w końcu duża dawka rozbicia dzielnicowego.
Awatar użytkownika
Chojny
Posty: 471
Rejestracja: 10 maja 2019, 16:48

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Chojny »

paul auster - trylogia nowojorska
bardzo fajny pastisz, zabawa konwencją powieści detektywistycznej w klimatach noir, przy okazji doskonały wstęp dla kogoś kto chciałby się zabrać za potężnych pynchonów i delillów, a chciałby coś na początek względnie lżejszego i będącego takim 101 literatury postmodernistycznej
Awatar użytkownika
mql
Moderator
Posty: 5814
Rejestracja: 17 kwie 2019, 9:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: mql »

Cezary Łazarewicz - Żeby nie było śladów

Jeśli chcecie się powkurwiać, poirytować i momentami nie wiedzieć, co powiedzieć - to sprawdźcie. Dojmująco przerażające studium państwa, które nie może sobie pozwolić na jakąkolwiek rysę. Niesamowite jest to, ze śmierć pobitego zupełnie bez sensu dziewiętnastolatka spowodowało P O T Ę Ż N Ą akcję MSW, które zaprzęgło do roboty setki ludzi, zajmowali się tym ludzie od kurwy Kiszczaka po podstawione całujące się pary, siedzące pod odpowiednią klatką. Do tego dramat niejednej nieidealnej przecież rodziny, trochę spojrzenia od wewnątrz na światek opozycyjny w PRLu. A docenić należy Łazarewicza (dziwna postać tbh, dobre książki o Gorgonowej czy tu o Przemyku z jednej strony, a z drugiej całkiem obrzydliwy tekst o ojcu Kaczyńskich, pamiętam, ze full niesmak miałem w trakcie czytania, anonim na anonimie), bo przedstawia właściwie same tylko fakty i opinie samych zainteresowanych, bez subiektywnego ferowania wyroków.

Jesteśmy szczęściarzami, że żyjemy sobie spokojnie w tym 2019.
nigdyniebralemkoksu
Posty: 194
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:09

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: nigdyniebralemkoksu »

Adrian Tchaikovsky - Dzieci czasu
Polecił ktoś tutaj, tak się zajarałem konceptem, że wleciało od razu. No i się zawiodłem, pomysł świetny, cała książka strasznie rozwleczona.

Marcin Wicha - Jak przestałem kochać design
Jak ściągniesz obwolutę to ta książka ma piękną fioletową (albo wręcz INDYGO (INDYGO!)) okładkę. Pierwszy felieton (ze śmiercią ojca w tle (lub na pierwszym planie)) świetny. Cała reszta gorzej. Czasami to zwykłe narzekactwo, czasami bardzo sensowne narzekanie. Najbardziej boli w krótszych felietonach jak autor usilnie szuka puenty i gdy znajduję ją okazuje się zaskakująco słaba. Jest mi przykro, bo nie kupie tej drugiej książki, a ten pierwszy felieton zajebisty był. Miałem wrażenie, że coś odkryłem a tu chuj.

Mariusz Szczygieł - Zrób sobie raj
Zawsze mi ten tytuł działał na wyobraźnie, potem przeczytałem świetny Gottland. Potem chciałem kupić to, na allegro drogo, bo książka długo nie była drukowana. Wznowili, wykorzystałem tą szansę no i niestety jest to gwiazdkę albo dwie gorsze od Gottlandu.
Awatar użytkownika
badi
BIZNESMENEL
Posty: 4791
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:13

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: badi »

nigdyniebralemkoksu pisze: 21 wrz 2019, 10:20 Marcin Wicha
mordko nie czytałem tej o designie ale rzeczy, których nie wyrzuciłem od wichy są great
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

Kiedy zapada mrok Bardzo specyficzny humor, ciekawe.

Nowi londyńczycy - po pierwszych stronach spodziewałem się wiele więcej, niestety lekki zawód. w skrócie londyn (mekka imigrantów) opisana z perspektywy londyńczyka (który też jest imigrantem) i któremu się nie podoba jak to wygląda. Ciekawe zobaczenie świata imigrantów od środka, ale jednak średniawka

Sielankowanie pod tatrami - świetna, rzetelna, duuuużo wiedzy. ogólnie o zakopanem, o tatrach. dlaczego jest takie popularne teraz, kto i co wpłynęło na tę popularność, jak zakopane wyglądało w XIX w. polecam

Instrukcja nadużycia - jak kogoś interesują te tematy (lub czytał służące do wszystkiego) i chce poszerzyć wiedzę, to spoko, dla mnie jakieś takie nijakie

reportaż spod szubienicy - na tytuł trafiłem przypadkiem u Milana Kundery, również lekki zawód niestety

Psy ras drobnych - o pobycie w psychiatryku z dużą dawką humoru i ironii, książka nagrodzona ostatnio, polecam

Jak mniej myśleć - głównie o prawopółkulowcach. ciekawe przemyślenia autorki, która ma wieloletnią praktykę psychoterapeuty (?bodajże) o "nadwydajności umysłowej" również o ludziach którzy wszystko analizują itd itp. dla prawopółkulowców, ale również dla ludzi którzy chcą zrozumieć prawopółkulowców. polecam
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
svnchez
Posty: 1658
Rejestracja: 18 kwie 2019, 19:45

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: svnchez »

Norman Lewis - Neapol '44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch
Kolejna dobra książka Lewisa, który siedział w Kampanii podczas drugiej wojny światowej i sporą część czasu spędził w Neapolu. Niektóre fragmenty dotyczące wojska czy jakichś spraw z nimi bezpośrednio związanymi mnie nudziły, ale nie było tego aż tak dużo. Często były powiązane z życiem codziennym w rozjebanym Neapolu i jakimiś sytuacjami, które z tego powstały. Opisy niektórych kuriozalnych zwyczajów, przesądów, czy mentalności neapolitańczyków potrafiły zaskoczyć; jak najbardziej solidna pozycja.
Robert Lewandowski pisze:Dobra, puściliście już swoje numery, a teraz wjeżdża ZBUKU
Awatar użytkownika
sugarhill_notausgang
Posty: 5492
Rejestracja: 17 kwie 2019, 8:35

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: sugarhill_notausgang »

nigdyniebralemkoksu pisze: 21 wrz 2019, 10:20 Adrian Tchaikovsky - Dzieci czasu
Polecił ktoś tutaj, tak się zajarałem konceptem, że wleciało od razu. No i się zawiodłem, pomysł świetny, cała książka strasznie rozwleczona.
To ja polecałem, "rozwleczona" to zarzut, do którego trudno się odnieść, faktycznie była długa i dużo czasu zajmowały opisy poszczególnych etapów ewolucji gatunków, stąd zresztą tytuł, akcja książki obejmuje tyle czasu, że nawet nie wiadomo jak to nazwać, pewnie ze 100 000 lat :-) Ale zakończenie fajowe i mi się bardzo podobało
dou pisze: 22 wrz 2019, 23:14 Psy ras drobnych - o pobycie w psychiatryku z dużą dawką humoru i ironii, książka nagrodzona ostatnio, polecam
wygląda ciekawie, ale pewnie jest bardzo smutna w ogólnym rozrachunku co?
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

W końcu przeczytałem Dzieci z dworca Zoo, piękny dokument
Tylu młodych ludzi opuszcoznych i oszukanych, bardzo przykre
Dał mi wiele do myślenia, na pewno najlepsze co przecyztałem w tym roku so far.
Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: formaszczytu »

Heather Morris - Tatuażysta z Auschwitz
Nie zaliczyłabym tego do dobrej literatury, ot, czytadło do snu. Książka jest oparta na życiorysie Lale Sokolova, słowaka. Wiadomo, jest pizdyliard książek holokaust-fikcyjnych ale po tym, jakie oceny zbierała ta, sądziłam, że bliżej jej do biografii.
Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: baqlashan »

formaszczytu pisze: 06 paź 2019, 13:15 Wiadomo, jest pizdyliard książek holokaust-fikcyjnych
możesz rozwinąć wątek bo nie wiem o czym pierniczysz
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: formaszczytu »

Fikcja osadzona w czasach holokaustu. Ile razy to myślałam, że będzie biografia, a tu chuj, zmyślona historia.
Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6493
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: Jose »

Maria Dąbrowska - Noce i dnie

Czterotomowa saga rodu osadzona w okresie zaborów (kończy się pow wybuchu I WŚ). Wielki props za to, jak to wszystko jest rozpisane. Pamiętam, jak w "Chłopach" mnie to wszystko nudziło, tutaj jest niby podobnie, bo główna część akcji dzieje się na wsi i jest orane, meliorowane i koszone, ale nie ma aż tylu opisów rolnictwa samego w sobie. Są natomiast dobrze skonstruowane postaci, które mają swoje zalety i wady, które muszą chodzić na kompromisy i chyba nikt nie jest w 100% szczęśliwy, no czyste żyćko, zimny deszcz pada, pada, pada na nich, a oni idą dalej. Naprawdę dobrze się bawiłem i chyba obejrzę film albo serial.
Awatar użytkownika
dou
Posty: 840
Rejestracja: 17 kwie 2019, 23:36

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: dou »

sugarhill_notausgang pisze: 05 paź 2019, 17:26 wygląda ciekawie, ale pewnie jest bardzo smutna w ogólnym rozrachunku co?
właśnie moim zdaniem nie..jest momentami smutna, ale przez dużą dawkę ironii i trochę czarnego humoru, czyta się przyjemnie i momentami zaśmiane było :D a jest na jeden dłuższy wieczór do przeczytania

tu cytat:
Spoiler
– Bo co to jest szaleństwo? Ta psychiczność? To my przysz na wolności wszyscy tak samo popierdoleni, prawda, jesteśmy, tylko tu się, pani Olgo, rozchodzi o to, jak se ktoś radzi z tym, no, rozczarowaniem. Czyli wtedy, jak ni chuja nie dostaje tego, czego chce. I jak się spokojnie rozczaruje, to zdrowy, a jak pokaże, że jest rozczarowany, przykładowo, wyjebie we wiatę przystanka, a akurat patrol będzie jechał, to już psychiczność.
Kiedy umiera człowiek, tracimy całą bibliotekę
Użytkownicy nawiązujący do plhh na maturze: encrenoire, jajca, MalinowyJogurt, Master
Jasny pisze: 08 lip 2022, 11:20 Szkoda, że ludziom mózg nie wraca.
Awatar użytkownika
rubinstein
Posty: 1097
Rejestracja: 22 kwie 2019, 11:21

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: rubinstein »

skonczylem Cząstki Elementarne Łelbeka i mam ochotę sie zabić :joint: :joint: :joint:
Awatar użytkownika
stranger
Posty: 1248
Rejestracja: 26 maja 2019, 0:41

Re: Co tam ostatnio przeczytałem?

Post autor: stranger »

Polecam od niego Uległość.
I know you think Obi-Wan gettin' tired now
Don't jump, Anakin, I got the higher ground
ODPOWIEDZ