[Komiks] Vertigo, czyli DC dla dorosłych

Kategoria poświęcona książkom, tekstom i dziennikarstwu.

Moderatorzy: gogi, con shonery

Awatar użytkownika
Entombet
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:04

[Komiks] Vertigo, czyli DC dla dorosłych

Post autor: Entombet »

Historia imprintu (odrębnej marki) w ramach DC Comics rozpoczęła się w 1983 roku i jest ściśle związana z postacią Karen Berger. Ta absolwentka literaturoznawstwa i i historii sztuki na Uniwersytecie w Brooklinie dała początek zupełnie nowej marce, która miała na celu przestrzeń dla artystów komiksu, którzy tworzyli poważniejsze historie nie stroniące od dużej dozy brutalności, realizmu i bezkompromisowości w ukazywaniu świata jak i twórczych eksperymentów w ramach gatunków jak fantasy, science-fiction, horror, komiks wojenny i wiele innych...
Zaufanie którym obdarzyli włodarze DC - Karen okazało się strzałem w dziesiątkę, a sama Berger dała się poznać jako doskonała organizatorka mająca wybitny zmysł artystyczny, jak i potrafiąca skupiać wokół siebie i przekonywać do swoich nowatorskich na tamte czasy wizji niezwykle charyzmatycznych artystów.
W skostniałym komiksie amerykańskim Vertigo stało się zupełnie nową jakością, a twórcy którzy tworzyli dla niej serie (z początku głównie europejscy) przeszli do kanonu komiksu zbierając przy tym olbrzymią ilość nagród.

Tyle pokrótce o samym Vertigo. Pisząc szczerze już jakiś czas nosiłem się ze stworzeniem biblioteczki z komiksami związanym z tym imprintem i wsiąkłem zupełnie po skompletowaniu "Kaznodzieji" i "Sandmana", a już na półce ląduje "Skalp" Aarona i Guery oraz "Baśnie", oraz kupuje zeszytówki wydawane obecnie w Stanach "High Level".

Na polskim rynku Vertigo wydaje nasz hegemon komiksowy Egmont i do tej pory ukazały się takie serie jak:
100 naboi
Amerykański wampir
Baśnie
Ex Machina
Hellblazer
Kaznodzieja
Lucyfer
Ludzie północy
Łasuch
Promethea
Saga o Potworze z Bagien
Sandman
Skalp
Transmetropolitan
Y - ostatni z mężczyzn

poza serią V jak Vendetta i Top 10

A na 2019 roku zapowiedziane zostało:
Doom Patrol
Sandman Uniwersum (historie osadzone w świecie Sandmana)

W Linię Vertigo zamieszane są lub były takie tuzy jak Neil Gaiman, Garth Ennis, Stephen King, Scott Snyder, Jason Aaron, Warren Ellis, Brian Azzarello i tak można jeszcze bardzo długo wymieniać.

Znacie, czytacie? Może macie swoje ulubione serie?
Jestem ciekaw Waszych opinii jak i polecenia czym warto się zainteresować.
Awatar użytkownika
Rupert
Bodo
Posty: 4661
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:36

Re: [Komiks] Vertigo, czyli DC dla dorosłych

Post autor: Rupert »

Sandman i Kaznodzieja to najlepsze komiksy jakie dane mi było zobaczyć. Saga o potworze z bagien i transmetropolitan oraz 100 naboi to też pozycje które trzeba sprawdzić i gorąco to polecam. A i lucyfer też jest zajebisty w przeciwieństwie do serialu
pozdro
[size=10 pisze:jebanaplujdupa[/size] post_id=564758 time=1632312420 user_id=236]
mocno przeceniony post ruperta
MicBar
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:53

Re: [Komiks] Vertigo, czyli DC dla dorosłych

Post autor: MicBar »

Jestem po 13 tomach 101 naboi i piękna rzecz. Więcej chyba nie wyszło w polskim przekładzie albo historia specjalnie jest tak urwana- nie chciało mi się do końca szukać.

Teraz lecę z Kaznodzieją i piękne pojebaństwo. Polecam
Awatar użytkownika
lygrys
Posty: 9919
Rejestracja: 15 sty 2020, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz Górny

Re: [Komiks] Vertigo, czyli DC dla dorosłych

Post autor: lygrys »

Kupiłem dwa tomy Doom Patrolu Granta Morrisona wydane od Egmontu i czekają aż je przeczytam.
Serial mnie zachęcił.
+48 22 29 22 597
www.aborcjabezgranic.pl
Jak mnie nie ma na forum, to od was odpoczywam.
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: [Komiks] Vertigo, czyli DC dla dorosłych

Post autor: zemsta1kadluba »

Byłem wielkim fanem filmu V jak Vendetta, ale po przeczytaniu komiksy odczułem straszny niedosyt że tyle zostawili niezrealizowanego materiału źródłowego, naprawdę polecam przeczytać.
mołpy są kozackie
ODPOWIEDZ